2017-05-17

Jak zrobić prawo jazdy na motocykl w UK?

Wiek determinuje zakres posiadanych uprawnień na motocykle w Wielkiej Brytanii - gov.uk

Z racji rozpoczętego już sezonu motocyklowego (właściwie w UK on nigdy się nie kończy) zamieszczam krótki opis procedury zdobywania, dla tych, którzy jeszcze nie mają, a byliby zainteresowani, posiadaniem prawa jazdy na jednoślady 🚳 (ale nie mówimy tu o rowerach...hihi)

 

Procedura zdobywania prawa udziału w ruchu drogowym i uprawnienia, możliwe są do otrzymania na motocykle w UK, ściśle zależnie od wieku użytkownika. Swoją przygodę z silnikowymi jednośladami można rozpocząć w wieku 16 lat. Oczywiście mówimy o wieku legalnym do poruszania się po drogach publicznych 🚦 


Poniżej zamieszczam tabelkę która obrazuje co jest dokładnie związane w kolejności zdobywania kwalifikacji drogowych:

źródło: new rider 07/17

Terminologia

CBT (Compulsory Basic Training) - obowiązkowe szkolenie podstawowe

To pierwszy krok, do którego przystąpić można od 16go roku życia.  Jest to bezwzględnie wymagany kurs zapoznania się z obsługą motocykla, jak również z manewrami takimi jak przyspieszanie, hamowanie awaryjne, jazda po łuku i inne podstawy. 

Po wstępnym szkoleniu i zakończeniu jazdy na placu manewrowym następuje powrót do zajęć teoretycznych i weryfikacja zdobytej wiedzy. 

CBT to kurs nie egzamin, więc nie możesz go nie zdać, jednakże przed wydaniem certyfikatu musisz przejść praktyczny kurs jazdy po drogach publicznych z instruktorem. Dlatego też na szkolenie CBT musisz przeznaczyć cały dzień ... od rana do wieczora 👂 zależnie od twojego tempa przyswajania wiedzy. 

Znajomość języka angielskiego jest wymagana w sposób, w którym będziesz mieć możliwość zrozumienia zasad i instrukcji na kursie. Po zakończonym szkoleniu możesz wsiadać i poruszać się motocyklami i skuterami o mocy do 125cc pod warunkiem że masz zarówno z przodu jak i z tyłu przyczepiony emblemat 'L' nie używasz autostrad i nie wieziesz pasażera. 

Twój certyfikat ważny jest przez 2 lata. Przed upłynięciem tego czasu musisz przystąpić do pełnego egzaminu na prawo jazdy kategorii A, lub też powtórzyć kurs CBT. 

Testy teorii

Jeżeli chcesz mieć pełne prawo jazdy, musisz przed przystąpieniem do egzaminów praktycznych zdać testy teoretyczne. W tym celu umawiasz się w lokalnym ośrodku egzaminowania. 

Test wygląda identycznie jak test na kategorię B z dodatkowymi pytaniami o jednośladach. Na rozwiązanie masz 57 minut gdzie do zaznaczenia w teście wielokrotnego wyboru masz 50 odpowiedzi. Następnie do obejrzenia otrzymasz 14 filmów wideo z tzw. "rozwojem zagrożenia". Ani pytania ani filmy nie są trudne ale zostały zaprojektowane tak by zweryfikować wiedzę początkujących kierowców. 
Ograniczenia wiekowe

Wiek ma znaczenie! Im starszy kierowca tym m nie ograniczeń. 

W wieku 16 lat wolno ci będzie jeździć jedynie skuterem do 50cc, w wieku 17 lat możesz jeździć na 125cc. W wieku 19 lat zdajesz na kategorie A2 która zawiera ograniczenie mocy do 46kM. Następnie po 2 latach posiadania tego prawa jazdy musisz zdać egzamin na motocyklu o pojemności nie mniejszej niż 595cc i wówczas uzyskujesz tzw. "otwarte" prawo jazdy kategorii A. Jeżeli masz skończone 24 lata możesz od razu zdawać na kategorię A. 

Egzamin praktyczny

Jest on podzielony na 2 części. 

Moduł pierwszy tzw. MOD 1 to plac manewrowy gdzie egzaminator sprawdza powolną jazdę, przejazd po łuku, awaryjne hamowanie, wykonywać slalom, wprowadzać motocykl do garażu etc... jest tego kilka sztuk ale nic specjalnie skomplikowanego. 

Moduł drugi tzw. MOD 2 to jazda z egzaminatorem po drogach publicznych. Ten test potrafi zająć około 40 minut. Co do poleceń i przebiegu egzaminu to każdy egzaminator ma swój tryb pracy i zależnie od centrum egzaminowania może być różna kolejność manewrów, ale wszystkie muszą zostać przetestowane 👏


I od tego momentu... GRATULUJĘ !!!! Możesz "latać" ;) 


Zgodnie z obietnicą podaję link do MOTO-TECHNIQUE w Manchersterze - moim zdaniem fenomenalnej szkoły gdzie nie tylko nauczyli mnie jak zdać ale również uczyli jak jeździć !

I na koniec jeszcze tylko mały link sponsorski i krzyk dla Polskiej Prywatnej Przychodni w Manchesterze na Eccles która wspiera moje działania i bloga - wielkie dzięki ! Szczególnie wielka pomoc zawsze ze strony rehabilitanta Michała Bukartyka , gdzie wszelkie moje zesztywnienia i bóle pleców czy stawów rozwiązuje w oka mgnieniu. Fenomenalny. Jeżeli potrzebujecie wizyty przedzwońcie do rejestracji 07955280690. 
Polska Przychodnia Polonijne Centrum Zdrowia i Laboratorium
Polska Klinika Manchester

Motocyklowo po Polskiej wsi - krótki przejazd dla sprawdzenia po naprawie 2019

Polska Wieś okiem GP7 na motocyklu / Polish Country side seen by GP7 on the motorbike #motorcycle